Skip to content

2017 Spring Season and Athletic Department Awards

Website Awards Winners
Baseball 3 bestBaseball
(1st Row: L to R)

Ryan Nichols:1st Team BAL OF; Best Defensive Player

Sam Gwiazdzinski: 1st Team BAL 2B

Justin Burkholder: 1st Team BAL 1B; Cornerstone

David Keller: 1st Team BAL P; Best Pitcher

Harrison Moyer: 2nd Team BAL OF

(2nd Row: L to R)

Nolan Bolton: 1st Team BAL 3B; Silver Slugger

Brian Miller: BAL Honorable Mention OF

Andrew Walters: 1st Team BAL SS; Golden Glove

Connor Schnable: 2nd Team BAL OF

Daniel Sabath: League MVP; 1st Team BAL P; Team MVP

Softball 4Softball
(From L to R)

McKenzie Gordon: 2nd Team BAL P; Team MVP

Juliana Rotelle: 2nd Team BAL 1B

Theresa Beck: 2nd Team BAL 3B; Teammate Award

Kate Strickland: 2nd Team BAL OF; Rookie of the Year

Jill Bolton: 1st Team BAL SS; Career Achievement Award

Olivia Boyle: BAL Honorable Mention C; Best Defensive Player of the Year

Boys Track 2 goodBoys Track and Field
(From L to R)

Jeremy Moyer: Versatility Award

Austin Nice: BAL Honorable Mention Long Jump; Most Improved Athlete

Xander Duerksen: Coaches Award

Ian Anderson: 1st Team BAL 400m & 800m

Alex Martin: 1st Team BAL Discus & Shot Put; Most Valuable Field Athlete

Austin Kratz: 1st Team BAL 100m, 200m, 400m & Long Jump; Most Valuable Track Athlete

Nick Smith: 1st Team BAL 200m; 2nd Team BAL 110m & 300m Hurdles; Rookie of the Year

Girls Track 2 bestGirls Track and Field
(From L to R)

Camryn McCloskey: 2nd Team BAL 3200m

Alana Bergey: 2nd Team BAL Pole Vault

Alison Keach: Coaches Award

Kate Landis: BAL Honorable Mention 100m Hurdles; Rookie of the Year

Lindsey Bernd: 1st Team BAL Pole Vault; 2nd Team BAL Javelin; BAL Honorable Mention 800m; Versatility Award

Abbie Woods: 1st Team BAL Triple Jump, 100m & 300m Hurdles; BAL Honorable Mention Javelin; Most Valuable Track Athlete

Sabrina Demetrius: 1st Team BAL Discus; Most Valuable Field Athlete

Irina Althouse (Not Pictured): Most Improved Athlete

Boys Tennis (Not Pictured)

Nathaniel Hartley: Teammate Award

Aiden Smith: Most Improved Player

Boys Volleyball (Not Pictured)

Lincoln Bergey: 1st Team IVL; Offense Award

Ryan Class: IVL Honorable Mention

Dylan Derstine: 2nd Team IVL; Team MVP

Jaden Hunsberger: 1st Team IVL; Defense Award

Jason Landis: IVL Honorable Mention; Highest Hitting Percentage

Dan Moyer: Blocking Award

Jeremy Yoder: 2nd Team IVL; The Rock

Triangle Club 2Montgomery County Triangle Club Honoree

Megan Swintosky (Soccer and Basketball)

Liz and Justin 1PSADA Student-Athlete Scholarship Recipients

Liz Wanamaker (Elizabethtown College)

Justin Burkholder (Palm Beach Atlantic University)

Senior Athlete Award 3 bestSenior Athlete Award
(From L to R)

Camryn McCloskey: Cross Country & Track and Field

Celena Derstine: Soccer & Track and Field

Alana Bergey: Cross Country & Track and Field

Juliana Rotelle: Soccer & Cross Country

Andrew Walters: Soccer & Baseball

Justin Burkholder: Basketball & Baseball

Jill Bolton: Field Hockey & Softball

David -Doc- Doyle Award 2Dr. David Doyle Memorial Award

(From L to R)

Andrew Walters: Soccer & Baseball

Juliana Rotelle: Soccer, Cross Country & Softball

Dylan Derstine: Soccer & Volleyball

Athlete of the Year 3Athlete of the Year

Austin Kratz: Soccer & Track and Field

Jill Bolton: Field Hockey & Softball

Outstanding Athletic Achievement 1Outstanding Athletic Achievement Award
(From L to R)

Jill Bolton: Field Hockey & Softball

Daphne Hunsinger: Volleyball

Sabrina Demetrius: Track and Field

Daniel Sabath: Baseball

20170601_194355Jersey Retirement

Jill Bolton: Field Hockey #18

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    In case you missed it: New Story: EMU’s Denlinger (’13) Named Academic All-American dockathletics.org/2017/06/21/… pic.twitter.com/Y5dapjO3QD

    About 6 days ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS